S.S.S.

Nasıl sipariş verebilirim?

Siparişinizi online olarak websitemiz aracılığıyla kredi kartı veya hesap kartı ile ödemenizi yaparak kolaylıkla siparişinizi verebilirsiniz. Dilerseniz iletişim kısmından da bize siparişinizi verebilirsiniz.

 

Siparişim nasıl bana gönderilecek? Bunun için kapıda ekstra bir ücret ödeyecek miyim?

Siparişleriniz firmamızın anlaşmalı olduğu kargo firması ile gönderilmektedir. Sitemizde siparişlerinizin toplam ücreti bu kargo tutarını da kapsadığı için ne sipariş kapınıza geldiğinde ne de daha sonra ekstra bir ücret ödemezsiniz.

 

Sipariş verdiğim ürün stoklarınızda yoksa ne olacak?

Eğer sipariş verebildiyseniz o ürün bizim stoklarımızda bulunuyor demektir. Eğer ürün stoklarımızda yoksa ürün sayfasında bulunan "GELDİĞİNDE HABER VER" linkine tıklayabilirsiniz, böylece ürün gelir gelmez size bilgi verebiliriz.

 

Verdiğim sipariş ne kadar sürede elime ulaşır?

İş günü dahilinde vermiş olduğunuz tüm siparişler 48 saat içerisinde anlaşmalı kargo şirketine teslim edilerek adresinize kargolanır. Prensip olarak saat 15:00'ten önce onaylanan siparişlerinizi aynı gün içerisinde kargo şirketine teslim etmeye çalışmaktayız. Saat 15:00'ten sonraki siparişleriniz bir sonraki iş günü, haftasonu onaylanan siparişleriniz ise pazartesi günü anlaşmalı kargo şirketine teslim edilir. Kargo firmasına teslim edilen siparişleriniz, bulunduğunuz şehre ve adrese bağlı olarak 1-2 iş gününde teslimat adresinize teslim edilir.Kargo, teslimat ve siparişlerinizle alakalı oluşan sorunlar ve sormak istediğiniz her türlü soru için [email protected]'a e-mail gönderebilirsiniz arkadaşlarımız size hemen yardımcı olacaklardır.

 

Siparişimin durumunu nasıl kontrol edebilirim?

Siparişinizin durumunu anasayfamızın sağ üstte bulunan “Siparişim Nerede” linkine tıklayarak sipariş numaranızla kolayca sorgulayabilirsiniz.

 

Siparişim belirtilen süre içinde elime ulaşmadı, ne yapmam gerekli?

Adınızı ve siparişinizin numarasını belirten bir e-maili [email protected]’a atarsanız, size en kısa zamanda siparişiniz konusunda bilgi verilecektir. Her türlü sorunuzu bizimle paylaşmaktan hiçbir zaman çekinmeyin.

 

Siparişimi hangi koşullarda ve nasıl iade edebilirim?

Eksik ürün gönderimi veya hasarlı ürün gönderimi gibi durumlarda, size vermek istediğimiz hizmeti tam olarak yerine getiremediğimiz için sipariş verdiğiniz ürün veya ürünleri iade edebilirsiniz. Eğer sipariş ettiğiniz ürününüz size hatalı ya da arızalı şekilde ulaşmış ise isterseniz ürününüz yenisi ile değiştirilecek ya da yapmış olduğunuz ödeme şekline bağlı olarak para iadesi yapılacaktır. Bu nedenle siparişlerinizi teslim alırken kargo görevlisinin önünde paketinizi açmanızı ve onun önünde –eğer varsa- sorunlu siparişi tespit etmenizi önemle sizden talep ediyoruz. İade işlemini başlatmak için, kargo görevlisinin şahitliğinde durumu tutanağa geçerek bizi bilgilendirmelisiniz. Teslim aldığınız paketin sizden önce açılmış olup olmadığı ya da gelen paketin deforme olup olmadığı, tutanakta mutlaka belirtilerek hem siz hem de kargo görevlisi tarafından imzalanmalıdır.